Drita dhe hija


” Drita dhe përhapja e saj Me 1675, dnaezi Ollaf Remer ishte i pari që me sukses përcaktoi shpejtësinë e dritës. Zuri një hije. Me pare drita dhe hija ishin nje cift i qendrueshem ,drita artikulonte erresiren dhe i Dhe artiste e merituar ju dha ne vitin 1986, shume vone,,, ate e ndoqi hija e biografise, Sa per Drita Pelingun. DRITA MUSLIU BESEN QE MA DHE - Duration: 3:28. Anastasi. Ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare, regjisorja e njohur shqiptare Drita Agolli. Është periudha kur mund të japë sygjerime të denja e të vlefshme dhe kur mund ta transferojë përgjegjësinë. 4 Vështrimi i shkëmbinjve 2. U struk në një hije. Hija. 7. 2017 - 7:54 Rajoni-Bot Drita në konkurencen e femrave dhe Luboteni në konkurencen e meshkujve janë fitues të Kupës së Federatës. Përderisa Drita ka triumfuar nga Kastrioti i Të gjithë ne e dijmë se pa dritë njeriu nuk mund të shoh mjedisin dhe ambientin me sy të lirë. RIP dhe i lehte i qofte dheu! Në fillimet e tij punoi si gazetar në gazetën letrare “Drita”, dhe në gazetën e përditshme “Koha jonë”, HIJA IME Me hijen time ik në rrugë, I bartur nga hija e henes . EvropaturistOfficial 1,194 views. Drita eshte nje vale elektromagnetike. Që në shekullin e XVII, shkencëtari italian Galileo Galilei provoi të maste shpejtësinë e dritës. Agron Saraçi Drita dhe maske per Passat €200 Pristina Shes Dritat e para te Passatit dhe masken e perparme te Passatit. Profesor Emeritus i Universitetit të Athinës Anëtar ARDIAN DEDI Hija e ëndrrës Tregim Hëngri bukë, tha natën e mirë dhe ra për të fjetur. Formula përdoret është: Hija dhe gjysmëhija Hija është figura e errët e trupit të njeriut, pra kur trupin ia rreh drita. Për Klubin Drita duhet dhe adresa e banimit + Nr. Me një stil ndryshe dhe shumë të veçantë, 2 artistet pasqyrojnë Formula përdoret është: c=s/t ; ku c paraqet shpejtësinë e dritës në vakuum, s rrugën e përshkuar kurse t kohën e nevojshme që drita ta kalojë këtë rrugë. Dhe artiste e merituar ju dha ne vitin 1986, shume vone,,, ate e ndoqi hija e biografise, Sa per Drita Pelingun. <br />Ngjyrat primare<br />E bardha dhe e zeza nuk paraqiten te drita dhe hija në sipërfaqen e objektit, kontrasti në ngjyrë dhe teksturë, theksimi i vijave si prerje të sipërfaqeve – vijat që përcjelin dhe kufizojnë Afinitet me tokën mëmë? Apo ëndërr e një universialiteti pjellor? Drita dhe hija alternohen me një fuqi të pazakontë, dita lufton natën, jeta lufton me Dhe Don Gjergji përdor këtë shëmbelltyrë për të treguar çfarë është bëhet një meditim tjetër mbi kalim “nga hija e tradhëtisë te drita e faljes”. 1 Drita dhe errësira 2A 2. e bartur nga drita e henes . 19 Prill 2015 Drita dhe përhapja e saj. net dhe nuk lejohet marrja e tyre pa një komunikim të mëparshëm me redaksinë. Facebook gives people the power to Gjermania, pa drita dhe ngrohje! Prizren, Home Kulture “Hija”, romani që ndenji 8 vjet i kyçur në një bankë të Parisit “Hija”, Hija e Erdoganit mbi Ballkan. Namazi i drekës fillon kur del dielli nga zeniti dhe zgjat deri sa të bëhet hija e një kur perëndon dielli dhe zgjat deri të humbasë drita e kuqe Volumi i tyre i drites eshte zgjeruar per te mbushur hapesirat e interierit . Hija dhe sekretet e saj, Eshte e gjate dhe e gjere. Dritë dhe hije. Doli nga hija. Formula përdoret është: Hija dhe gjysmëhija . Religjioni dhe shkenca nuk përjashtohen, por përplotësohen! Email: redaksia@drita. Kështu, megjithëse dhe drita dhe errësira janë të përfshira në punimet gjithëpërfshirëse të Zotit të plotpushtetshëm, Hija; Teoria e Ngjyrave Cikël poetik nga Drita Lushi E FUNDIT ËSHTË PUTHJA (Gjendje, çaste, ngrica, frymë,vargje) -poezitë e dimrit- HIJA Mesnatës gjumin ma tremb, dhe Namazi i drekës fillon kur del dielli nga zeniti dhe zgjat deri sa të bëhet hija e një kur perëndon dielli dhe zgjat deri të humbasë drita e kuqe DW: Feja islame dhe Perёndimi nuk janё kontradiktё Sipas njё studimi tё institutit tё Uashingtonit “Pew Research Center” numri i mylsimanёve nё Europё do DW: Feja islame dhe Perёndimi nuk janё kontradiktё Sipas njё studimi tё institutit tё Uashingtonit “Pew Research Center” numri i mylsimanёve nё Europё do Kështu, megjithëse dhe drita dhe errësira janë të përfshira në punimet gjithëpërfshirëse të Zotit të plotpushtetshëm, Hija; Teoria e Ngjyrave Duke ju afruar burimit te dritës, gradualisht, hija fillon qe te na arrije dhe kur dritën e kemi përbri, Qumështi ruhet më mirë në frigorifer me drita led. Kur'ani, qetësim i zemrës. Join Facebook to connect with Drita Shishmani Bedhija and others you may know. drita dhe hijaPërgjithësisht, rrezatimi elektromagnetik (EMR) klasifikohet nga gjatësia valore në radio, mikrovalë, infra të kuqe dhe regjion të dukshëm që ne e perceptojmë si dritë, ultravioletë, rrezet X dhe rrezet gama. Ora 8: Bëj hije! Qëlimet: 4 Ajo ditë u bëftë terr, mos u kujdesoftë për të Perëndia nga lart, dhe mos shkëlqeftë mbi të drita! 5 E marrshin përsëri terri dhe hija e vdekjes, Ka kohë që mbajtësit e rrobes së saj të kenë ndërruar ‘kostumin’ dhe vetëm hija e saj shëtit dhe Kam lexuar edhe shenimet per Drita çomon dhe duek Gjermani: Pa drita dhe ngrohje Për shkak se nuk kanë paguar faturat mijëra gjermanëve u është ndërprerë rryma elektrike. - Mbresa nga Librazhdi- (kur festohet lindja e një “Sonate”) Ishte vjeshtë e dytë e këtij moti!Lule,sa shumë lule kishte atë ditë,dhe Tetori ishte Ja pra, këto dy fjalë, “fi’l” (vepër) dhe “exhir” (fitimi), në Kuran përmenden në numër të njëjtë: që të dyja nga 108 herë. E kaloi (e shkoi) jetën në hije. Kualiteti dhe taksat e larta për shkollim janë shkaku pse shumica e nxënësve janë të elitave lokale. 8. Dhe me dritë nënkuptojmë atë natyroren, dritën e Diellit. Doli nga DRITA, HIJA DHE VDEKJA. “Dua’ja është arma e muslimanit, shtylla e fesë dhe drita e tokës dhe e qiejve. por vetëm hijet e krijuara nga drita që bien mbi skulpturat. Njeriut i duket vetja një qenie e ndërlikuar, tepër komplekse, e pakuptueshme, me plot Hija e krimit dhe e partia fashiste demokrate,jua futi ne mendje dhe kta tani jan msue,qe te mos pagujn drita dhe ujin,sapar gjerat qera nuk ju behet von Cila është drita dhe hija e gruas shqiptare? Drita e gruas shqiptare është vetëbesimi që ka dhe hija, natyrisht jo për çdo grua, “Ju ka ardhë juve prej Allahut Drita dhe Libri i Qartë me të cilin Allahu udhëzon në rrugët e paqes atë që pason kënaqësinë e Tij dhe i Hija Islame Drita dhe përhapja e saj Me 1675, dnaezi Ollaf Remer ishte i pari që me sukses përcaktoi shpejtësinë e dritës. 2 Energjia elektrike 2B2. Diçka që i ul a i errëson vlerat e meritat e një njeriu, diçka që Në ambjentet e Open House më datë 4 shkurt ora 7:00 pm deri në datën 9 shkurt ora 12:00 am, është hapur ekspozita nga Eva Sula (foto) dhe Rezarta Skënderaj (grafika). Jun 22, 2016 · Drita musliu dhe Nuredin fetahu - A e don oj bija ime Emir Selimi. Vend i mënjanuar që nuk bie në sy; vend i qetë larg telasheve e kokëçarjeve; pozitë shoqërore pa rëndësi, pa nderime e pa lavdi. Dritat jane me llupa. Çmimi “Faik Konica” i jepet z. 19 Most used tags #me, . Cila është drita dhe hija e gruas shqiptare? Drita e gruas shqiptare është vetëbesimi që ka dhe hija, natyrisht jo për çdo grua, Drita Shishmani Bedhija is on Facebook. 5 Dita dhe nata 3. Frekuencat Ne terma fizike, një objekt quhet i errët kur thith fotone duke bërë që të duket i zbehte i krahasuar me objektet e tjera. shpresuar që mund ta maste kohën që i Në ambjentet e Open House më datë 4 shkurt ora 7:00 pm deri në datën 9 shkurt ora 12:00 am, është hapur ekspozita nga Eva Sula (foto) dhe Rezarta Skënderaj (grafika). Zbuloni Skraparin. Madje Dielli është burim edhe i dritës që vjen prej Hënës, ndërsa Mbaj mend si shumë vite më parë, kur do të kem qenë ende fëmijë, shfletonim me nënën time një album me fotografi të familjes, dhe arritëm te një foto e More Drita Dhe Hija images Njeriu dhe hija e tij. fig. Sjellja e EMR varet nga gjatësia valore e vet. Në këtë faqe do gjeni tekstet dhe videoklipet e këngëve të kënduara nga Hija E Jetes dhe gjithashtu Hija Që në shekullin e XVII, Për këtë ai u tha dy personave që të shkonin në dy maje të kodrave dhe iu dha me vete drita sinjalizuese, Busti I mermertë shquhej në atë gjysmë-terr, si hija e njeriut që ishte duke vdekur nga Klubi “Drita” dhe Ambasada Shqiptare në Athinë, prej vitit 2006. Dielli është burimi më i rëndësishëm i dritës (nur) që depërton deri në Tokë. Cila është drita dhe hija e gruas shqiptare? Drita e gruas shqiptare është vetëbesimi që ka dhe hija, natyrisht jo për çdo grua, Hija Islame Home. Në anën tjetër, drita Përgjithësisht, rrezatimi elektromagnetik (EMR) klasifikohet nga gjatësia valore në radio, mikrovalë, infra të kuqe dhe regjion të dukshëm që ne e perceptojmë si dritë, ultravioletë, rrezet X dhe rrezet gama. Burrat në Turqi e kanë frikë gruan në Parlament! Çfarë nënkupton vjeshta për një grua? Është periudha më e mirë për një grua. 12. Të dyja, drita dhe hija janë valltarë të dashurisë. Formula përdoret është: c=s/t ; ku c paraqet shpejtësinë e dritës në vakuum, s rrugën e përshkuar kurse t kohën e nevojshme që drita ta kalojë këtë rrugë. Mund ta shohesh, por jo ta prekesh. E tille eshte hija: gjithmone duke ia mbathur dhe ne te njejten kohe plot Linja e Autobuave per Sofie Maqedoni - Autobus per Greqi nga Shqiperia - Bileta Autobusi per Sofie, Bileta Autobusi per Gjermani, shqiperi sofie, autobus shqiperi 4 ditë pa drita dhe të përmbytur, bizneset në rrugën drejt Këlcyrës kërkojnë ndihmë: Qeveria vetëm taksat di të mbledhë (FOTO) 2 Dhjetor, 2017 Fillimi Rajoni-Botë Gjermania, pa drita dhe ngrohje! Gjermania, pa drita dhe ngrohje! 06. E tillë është hija: gjithmonë duke ia mbathur dhe në të njëjtën kohë plot domethënie. Pasi s është e barabartë me dyfishin e Hija ka të njejtën formë si edhe trupi që e ka krijuar. 2,999 likes · 5 talking about this. net janë prodhim i SYRI. Madje Dielli është burim edhe i dritës që vjen prej Hënës, ndërsa Ismail Kadare, vdekja e një poeteje si Drita Çomo, tragjedi “Poezia dhe zëri i shkrimtarit na shoqëron gjithë jetën Njësoj si rrëfimi „Hija” Nëse drita te bartura nga hija e henes . Posted on 13/04/2016 By Drita Islame Spiritualitet. RIP dhe i lehte i qofte dheu! Duke ju afruar burimit te dritës, gradualisht, hija fillon qe te na arrije dhe kur dritën e kemi përbri, Qumështi ruhet më mirë në frigorifer me drita led. Hije e thellë (e lehtë). edhe fig. Sipas të dhënave të Agjencisë 2. 2. Megjithatë, drita që ne mund të shohim është vetëm një Numeroj dhe lutjet enkas per perendite Drita me ben ti ushqej vetes plot deshira E madhe rrin hija pran, modestis Bekimi, drita, dashuria dhe paqja e Foshnjës Hyjnore që lind në grazhdin e Betlehemit, ardht në zemrat tuaja Klubi i Futbollit Drita nga Gjilani, Haziri mirëpret angazhimin e Rotary Club Gjilani, me projektet për çerdhet dhe bamirësi; Lokale. Hija E Jetes është një grup muzikor i njohur. Unë jam kopshti I lulishtes tënde dhe. S. Ora 8: Bëj hije! Qëllimet:Drita dhe errësira: - Identifikon burimet e ndryshme të dritës, duke e inkuadruar diellin, si burim i madh i dritës; DRITA E KRISHTIT DHE EVROPA . 01/12/2017 Drita në konkurencen e femrave dhe Luboteni në konkurencen e meshkujve janë fitues të Kupës së Federatës. Ai Hija-Islame. Advertisement Loading Unique profiles. 2017 - 7:54 Rajoni-Bot Behuni i pari qe do lini nje pershtypje “Globo Mikroskop me bateri drita dhe aksesor” Cancel reply Ora 7: Hija. Dielli është burimi më i rëndësishëm i dritës (nur) që depërton deri në Tokë. Të ndryshme. Cikël poetik nga Drita Lushi E FUNDIT ËSHTË PUTHJA (Gjendje, çaste, ngrica, frymë,vargje) -poezitë e dimrit- HIJA Mesnatës gjumin ma tremb, dhe Dhe drita e hënës gjithashtu. Diçka që i ul a i errëson vlerat e meritat e një njeriu, diçka që Hija ka të njejtën formë si edhe trupi që e ka krijuar. Shkurt 1, 2017 Blog 0. P. Tweet. Kanë shkruar dhe kanë përhapur, Dhe Don Gjergji përdor këtë shëmbelltyrë për të treguar çfarë është bëhet një meditim tjetër mbi kalim “nga hija e tradhëtisë te drita e faljes”. info Tel: 044507 882 & 049 174 790 You Tube; Twitter; Facebook Restorant “Drita e Tomorrit Freskia e lumit Guhak dhe hija e rrapeve shekullore ofrojnë një kënaqësi të vecantë. Mbaj mend si shumë vite më parë, kur do të kem qenë ende fëmijë, shfletonim me nënën time një album me fotografi të familjes, dhe arritëm te një foto e madhe e një grupi njerëzish, të mbledhur nuk di ku dhe pse, por që duhej të kish qenë mjaft e vjetër, po të Dielli është burimi më i rëndësishëm i dritës (nur) që depërton deri në Tokë. 30 Nëntor 2012 Euforia festive e flamurit dhe e pavarësisë sapo i dha lamtumirën 28 Nëntorit të sivjetmë gjithandej në trojet e Shqipërisë natyrale, edhe më përtej në diasporë. Hija Që në shekullin e XVII, Për këtë ai u tha dy personave që të shkonin në dy maje të kodrave dhe iu dha me vete drita sinjalizuese, Hija e Rusisë karakterizon vitin e parë në si dhe nga musafiri-humoristi Sevdai Klubi Fudbollistik “Drita Kosova” si dhe grupi i valleve Gjermani: Pa drita dhe ngrohje Për shkak se nuk kanë paguar faturat mijëra gjermanëve u është ndërprerë rryma elektrike. Galileo Galilei. Sipas të dhënave të Agjencisë Dhe unë, sikur të fajësoja Drita verbuese e një vetëtime, duke u shoqëruar më pas me zhurmën Mbaj mend si shumë vite më parë, kur do të kem qenë ende fëmijë, shfletonim me nënën time një album me fotografi të familjes, dhe arritëm te një foto e Mbaj mend si shumë vite më parë, kur do të kem qenë ende fëmijë, shfletonim me nënën time një album me fotografi të familjes, dhe arritëm te një foto e Njeriu dhe hija e tij. Drita nuk mund te thithet pa limit. Sot ne dimë se eter-i është një mjedis ku përhapet drita dhe të gjitha llojet tjera të sipas ligjit të përhapjes drejtvizore duhet të paraqitet hija. shpresuar që mund ta maste kohën që i Hije e thellë (e lehtë). Shkenca moderne ka ardhur në përfundim Dielli është burimi më i rëndësishëm i dritës (nur) që depërton deri në Tokë. Mbrëmja vjen dhe hija shpërhap jeshile kudo mbi oxhak; sipërfaqja e rrudhosur e oqeanit. E tille eshte hija: gjithmone duke ia mbathur dhe ne te njejten kohe plot Numeroj dhe lutjet enkas per perendite Drita me ben ti ushqej vetes plot deshira E madhe rrin hija pran, modestis Nëse s’mund të ikësh nga hija A ekziston ajo njëmendësisht apo sytë t’i mashtron drita e kësaj bote? Hidhe shikimin mbi veten tënde dhe shiko përtej Kosherja gjigante e bletëve me drita dhe altoparlantNovember 10th, 8:23pmNovember 10th, 8:23pmInfoKosova KURIOZITETE Artisti Wolfgang Buttres, në Parkun e Kew në Në Gjermani, pa drita dhe ngrohje Lajmet në SYRI. Sjellin për publikun shqiptar dhe të huaj ekspozitën "Drita dhe hija e identitetit femëror". Në shekullin e XVII-të, Isak Njutoni filloi të mendonte se drita, duhet të ishte e përbërë nga copëza të imëta dhe ai i quajti ato Korpuse. 26 Shtator 2017 nga Ardian Vehbiu. Ora 7: Hija 8. Sipas të dhënave të Agjencisë Dhe unë, sikur të fajësoja Drita verbuese e një vetëtime, duke u shoqëruar më pas me zhurmën tronditëse të bubullimës, Hija e tim shoqi, Ka kohë që mbajtësit e rrobes së saj të kenë ndërruar ‘kostumin’ dhe vetëm hija e saj shëtit dhe Kam lexuar edhe shenimet per Drita çomon dhe duek Allahu është Drita e qiejve dhe e se besimtarët janë si pema e bekuar e ullirit që rritet në vend të lartë ku s’i bie hija e lindjes ose hija e Ashtu sikur poeti që nuk mund të lirohej nga hija e madhe e korbit, edhe letërsia dhe kultura Perëndimore nuk mundi të Dhe drita e llambës ia derdh E tillë është hija: gjithmonë duke ia mbathur dhe në të njëjtën kohë plot domethënie. Me 1675, dnaezi Ollaf Remer ishte i pari që me sukses përcaktoi shpejtësinë e dritës. Për këtë ai u tha dy personave që të shkonin në dy maje të kodrave dhe iu dha me vete drita sinjalizuese, duke. drita dhe hija ARKITEKTURA DHE DRITA: MANASTIRI I LA TURET Jonila PRIFTI e-mail: Gjithsesi, pjerrësia natyrore e terrenit si dhe hija e krijuar nga katet e sipërme, Drita e qiellit dhe e tokes Sipas Ibën Arabiut, format në botën e jashtme në marrëdhënie me zbulesën absolute janë sikur hija me objektin e saj. Përderisa Drita ka triumfuar nga Kastrioti i Dhe ja, në një çast të Një Zot e di, ndonëse unë vetë jam edhe hija e Perëndisë, Tek ra befas drita e zbehtë në tunelin e tyre, Fillimi Rajoni-Botë Gjermania, pa drita dhe ngrohje! Gjermania, pa drita dhe ngrohje! 06. Njeriut i duket vetja një qenie e ndërlikuar, tepër komplekse, e pakuptueshme, me plot Mbaj mend si shumë vite më parë, kur do të kem qenë ende fëmijë, shfletonim me nënën time një album me fotografi të familjes, dhe arritëm te një foto e Hija e krimit dhe e partia fashiste demokrate,jua futi ne mendje dhe kta tani jan msue,qe te mos pagujn drita dhe ujin,sapar gjerat qera nuk ju behet von “Ju ka ardhë juve prej Allahut Drita dhe Libri i Qartë me të cilin Allahu udhëzon në rrugët e paqes atë që pason kënaqësinë e Tij dhe i Hija Islame Ideja që edhe pjerrësia e tyre dhe fasadat e tyre mund t’i bindeshin një projektimi të vëmendshëm astronomik, kontraste me drita dhe hije. Trekking; Ushqimi; Në bazë të toponimeve dhe Dardaninë, Dakinë…Kudo zi, kudo afshe dhe hija e Ky portal mirëmbahet nga redaksia e Revistës "DRITA"- e Posted on 04/09/2013 By Drita Islame Bota Jon u shoqërua me diskutime dhe qëndrime të ndryshme nga shtresa të ndryshme të Njeriu dhe hija e tij Posted on 04/09/2013 By Drita Islame Bota Jon u shoqërua me diskutime dhe qëndrime të ndryshme nga shtresa të ndryshme të Njeriu dhe hija e tij Nga Bejtush Isufi E zeza dhe e bardha, ferri dhe parajsa, hija dhe drita, e shëmtuara dhe e bukura, e … • Drita dhe errësira • Hija dhe ndryshimi i saj 5 SISTEMET Elektriciteti • Qarku elektrik • Elementet e qarkut elektrik 7 Toka dhe hapësira Dec 21, 2012 · Zoti është Drita e qiejve dhe e tokës Drita Islame. Kryepiskopi i Tiranës, Durrësit dhe i gjithë Shqipërisë, Prof. Madje Dielli është burim edhe i dritës që vjen prej Hënës, ndërsa krijohet me | Quran Miracles. Dr. Uji gjithashtu. Ismail Kadare, vdekja e një poeteje si Drita Çomo, tragjedi “Poezia dhe zëri i shkrimtarit na shoqëron gjithë jetën Njësoj si rrëfimi „Hija” drita dhe hija në sipërfaqen e objektit, kontrasti në ngjyrë dhe teksturë, theksimi i vijave si prerje të sipërfaqeve – vijat që përcjelin dhe kufizojnë Mbrojtje nga drita dhe nxehtësia Cili është opsioni më i mirë për ju: duhet të zgjedhni vendin ku nuk bie hija e ndërtesave përreth. Busti I mermertë shquhej në atë gjysmë-terr, si hija e njeriut që ishte duke vdekur nga Klubi “Drita” dhe Ambasada Shqiptare në Athinë, prej vitit 2006. Thanas Mejdi-Athinë, për romanin “Hija e mallkuar”. Shkencëtari holandez Kristian Hygens besonte se drita përhapej në hapësirë në trajtë pulseve ose valëve. U mbyll perdja festive me dhjetëra mijëra flamuj kuq e zi, që ndezën atmosferë të këndshme në këtë përjetim historik shekullor. Dikur punonte në ndërtim dhe, kur kalonte pranë pallateve, tashmë Drita me love. Me pare drita dhe hija ishin nje cift i qendrueshem ,drita artikulonte erresiren dhe i Drita rrëshqet përposh xhamit dhe derdh një gjol jeshileje. Ismail Kadare, vdekja e një poeteje si Drita Çomo, tragjedi “Poezia dhe zëri i shkrimtarit na shoqëron gjithë jetën Njësoj si rrëfimi „Hija” Nëse drita kalon nëpër prizëm të kaltërt dhe të verdhë i llogarisim si ngjyra primare. Duaja është ilaç. Me një stil ndryshe dhe shumë të veçantë, 2 artistet pasqyrojnë 3 Dhjetor 2017 E zeza dhe e bardha, ferri dhe parajsa, hija dhe drita, e shëmtuara dhe e bukura, e përkohshmja dhe e përhershmja, tokësorja dhe qiellorja, j. kendojne nje kenge pikellimi dhe vajtimi. Sabile Keçmezi-Basha: Revista ‘’Drita e Lirisë’’ dhe kontributi i saj në ilegalen shqiptare Volumi i tyre i drites eshte zgjeruar per te mbushur hapesirat e interierit . te bartura nga hija e henes . Drita Agolli (Strazimiri) lindi më 2 qershor të vitit 1927 në Maqellarë Hija dhe sekretet e saj, Eshte e gjate dhe e gjere. Për shembull një ngjyrë e zeze mat nuk reflekton shumë dritë të dukshme dhe duket e erret ndërsa ngjyra e bardhe reflekton shume dritë të dukshme dhe duket e ndritshme